Twój koszyk jest pusty!

media

Rozpuszczalnik acetonowy

Podczas czyszczenia narzędzi, odtłuszczania wszelkich powierzchni i rozpuszczania polimerów doskonale sprawdzi się rozpuszczalnik acetonowy. Jest to wyjątkowo mocny środek, o silnym i szybkim działaniu. Przydaje się właściwie wszędzie – od zwykłych czynności domowych po profesjonalne usługi warsztatowe. Do tego jest niedrogi i wystarcza na długo.

Korzystając z rozpuszczalnika acetonowego powinno się zachować pewne środki ostrożności. Ma on właściwości żrące, szybko się ulatnia i w zbyt dużych ilościach może podrażniać układ oddechowy. Dlatego najlepiej korzystać z niego po trochu. Kiedy np. czyścimy dużą powierzchnię, nie nanosimy dużej ilości na całość, tylko na małe odcinki. Najlepiej więc jeżeli mamy aceton w postaci sprayu.

Dobrze jest mieć specjalne rękawiczki, odporne na działanie rozpuszczalnika. Warto też pamiętać, żeby nie zostawiać powierzchni zbyt długo na działanie acetonu kiedy usuwamy zanieczyszczenia polimerowe. Może bowiem dojść do zniszczenia narzędzi.

Rozpuszczalnik acetonowy jest łatwopalny, dlatego nie powinno się z nim pracować w miejscach gdzie lecą iskry, pali się ogień lub mogłoby dojść do jakiegokolwiek zapłonu. Jeżeli substancja dostanie się na skórę lub do oka zwykle wystarcza obfite spłukanie i usunięcie soczewek kontaktowych czy zanieczyszczonego ubrania w przypadku skóry.

Jeżeli zachowamy wszystkie środki ostrożności, to sam aceton z pewnością przyda nam się w wielu przypadkach. Chociaż ostrzeżenia mogą wyglądać groźnie, jest to przede wszystkim bardzo dobry środek czyszczący i rozpuszczający większość farb i kleje polimerowe. To bardzo przydatne, zwłaszcza jeżeli farby i kleje stosujemy na co dzień w naszym warsztacie.

Można użyć rozpuszczalnika acetonowego jako zamiennika innych substancji do odtłuszczania powierzchni, np. karoserii przed lakierowaniem. Ponieważ jednocześnie ma wiele innych funkcji, to jest chętnie wybierany przez majsterkowiczów, właścicieli warsztatów, a także złote rączki. To uniwersalna substancja czyszcząco-odtłuszczająca.