Twój koszyk jest pusty!

media

Alkohol izopropylowy

Izopropanol znany też jako alkohol izopropylowy jest prostym alkoholem stosowanym jako łagodny rozpuszczalnik. Można go również używać do dezynfekcji po rozpuszczeniu w odpowiedniej ilości wody. W warsztatach najczęściej stosuje się go do czyszczenia stwardniałych, zżywiczonych substancji, takich jak oleje i smary. Jest więc doskonały do częstej pielęgnacji części samochodowych, narzędzi i maszyn.

Jest też stosowany do czyszczenia delikatniejszych przedmiotów jak głowice magnetyczne czy napędy optyczne. Kupując go masz więc środek do swojego samochodu i komputera.

Wielką zaletą alkoholu izopropylowego jest jego łagodne działanie na skórę. Można go wykorzystywać w kosmetykach i dezynfekcji ran. Dlatego nie musimy się obawiać, że proces czyszczenia wpłynie niekorzystnie na naszą skórę. Tym różni się od innych substancji stosowanych w warsztatach. Oczywiście warto założyć rękawiczki ochronne, gdyby miała się na nie wylać większa ilość substancji. Trzeba też uważać, żeby nie dostał się do oka i dróg oddechowych. Nie należy go też pić! Może uszkodzić, wątrobę, żołądek i serce. Przy zastosowaniu większej ilości substancji należy wietrzyć pomieszczenie i nosić maseczkę ochronną.

Inne zastosowanie alkoholu izopropylowego to zabezpieczanie paliwa przed powstawaniem kryształków lodu. Dodajemy niewielką ilość do paliwa przed lub w czasie mrozów i mamy z głowy zamarzanie cieczy.

Tak jak każdy alkohol, ten preparat powinien być stosowany z dala od otwartych źródeł ognia i miejsc narażonych na niekontrolowany zapłon. Oczywiście trzeba go też chronić przed małymi dziećmi. Najlepiej kiedy znajdziemy dla niego miejsce w samochodzie lub na wysokiej półce w domu. W warsztacie powinien być trzymany szczelnie zamknięty.

Z alkoholu izopropylowego możemy uzyskać też aceton, odradzamy jednak przeprowadzanie reakcji chemicznych w domu, chyba, że ktoś jest z zawodu chemikiem. Natomiast warto o tym wiedzieć, bo lepiej rozumiemy jaki jest jego skład chemiczny. Samo zastosowanie izopropanol jest tak różnorodne, że nie trzeba go ulepszać.